Erkeklerde Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç dökülmesi, yaşlanmaya bağlı hızlanabilir. Aynı zamanda bir sorun haline gelebilir. Erkeklerin kendini kötü hissetmesine neden olabilir. Kendini yakışıklı hissetmeyebilir. Tüm bu nedenlerden ötürü saç dökülmesi bir erkek için ciddi bir problem olabilir.

Erkeklerde Kellik Ne Kadar Yaygın

Erkekler de kellik ciddi şekilde yaygın. 60 yaş ve üzerinden daha sık görülmeye başlar. Her erkek de az da olsa saç dökülmesi aslında normal. Ama bu açıklık ve bir bölgede artık saç çıkmaya başladı ise, siz artık bir saç ekimi merkezine uğramanız gelmiş demektir.

Erkeklerde Saç Dökülmesinin Nedenleri

Erkek Tipi Kellik

Erkeklerde en sık görülen tipidir. Kısaca hormon değişiklikleri ile alakalı olarak genetik nedenlerdir. Aslında ne olduğunu da tam olarak bilen yok. Ama aile veya soy geçmişinizde bir kellik durumu varsa, bu sizde de devam etme olasılığı var demektir.

Kemoterapi ve radyasyona bağlı saç dökülmesi

Bir kanser tedavisi görüyorsanız, saçlarınızın dökülmesi normal. Aşırı derece de radyasyona mağruz almak kafa derisinin dışında vücudun farklı yerlerinde de dökülmelere neden olabilir. Bu durum genelde tedavi bitiminde sona erer.

Traksiyonda Saç Dökülmesi

Bu tamamen fiziksel olarak insanın farkında olmadan veya bilere, kendi saçını çekmesidir. Bu öyle bir durum oluyor ki insan kendi saçını yolarak kendi kendini saçsız bırakabilir. Ayrıca psikiyatri tedavisi gerekebilir. Bu tip hastalar için de saç ekimi operasyonları yapılabilir.

Stres, travma, yetersiz beslenme ve diğer olumsuz sağlık koşulları saç dökülmesine neden olabilir. Trichotillomania olarak bilinen akıl sağlığı hastalığı da saç dökülmesi yapabilir.

Erkeklerde Saç Dökülmesi Tedavisi

Erkeklerde saç dökülmesine çözüm olarak saç ekimi işlemleri tavsiye edilir. Hem kelliği ortadan kaldırır hem de estetik olarak daha yakışıklı olmanızı sağlar. Ortalama olarak 5-6 saat süren bu işlem sonrasında tekrar saçlarınız olur.

Yöntem olarak fue tekniği kullanılır. Tek tek saç kökleri ense bölgesinden toplanır. Ortalama 4000 – 10000 saç teli bir seansta transfer edilebilir.

Saç Ekimi Esnasında Ağrı Olur mu

Saç ekimi esnasında kafa derisine lokal anestezi yapılır. Bu enjeksiyon sayesinden saç ekimi yapılacak ve kök toplanacak alan uyuşturulur. Bu sayede siz hiçbir şey hissetmezsiniz. Kısacası saç ekimi esnasında herhangi bir ağrı veya sızı hissi olmaz. Ameliyat sonrasında bazı ağrı kesiciler ve antibiyotikler verilerek ameliyat sonrasında da ağrı hissedilmesinin önüne geçilir.