Saç Ekimi Sinir Hasarına Neden Olabilir Mi

Her ameliyatta olduğu gibi komplikasyon ve sinir hasarı riski her zaman var. Ama bu oran oldukça düşüktür. İşlem sonrasında bir miktar uyuşma ve karıncalanma görülebilir. Bu da beklenen doğal bir sonuçtur.

Genelde uyuşma ve karıncalanma kısa süreli ve geçicidir. Çok nadir durumlarda bu süre uzayabilir ve hiçbir zaman tam olarak iyileşmeyebilir. Hatta bir miktar uyuşukluk kalabilir.

Saç ekimi sinir hasarına neden olur mu ?

Kafa derisi küçük sinir dallarından oluşur. Yüzeye yakındır. Saç nakli esnasında açılan küçük deliklerden ötürü sinir kanalları zarar görebilir. Bu da kafa derisinde kısmen uyuşmaya neden olabilir. Bu küçük bir risktir. Olma olasılığı çok düşüktür.

Saç Ekimi Sinir Hasarına Neden Olabilir Mi - esteport saç ekimi

Donör bölge sinir hasarı

Saç köklerinin alındığı bölgede de yine aynı şekilde sinir hasarı meydana gelebilir. Buda küçük bir ihtimal.  Muhtemelen sinirler bir ay içerisinde yenilenecektir. Birkaç ay içerisinde tam işlevselliğine dönecektir. Bu süre içerisinde hafif kaşıntı kızarıklık gözlenebilir.

Sinir hasarı riskini en aza nasıl indirebiliriz

Bu risklerin temelinde saç naklini yapan ekip gelir. Ekibin kalitesi ve tecrübesi bu riskleri ortadan kaldırır. Sizde seçim yaparken saç ekimi işleminde kendini kanıtlamış bir ekiple çalışmanız gerekiyor. Sonrasında bu riskler kendiliğinden azalacaktır.

Uzun süreli sinir hasarı

Çok nadir durumlarda saç ekimi sonrası 5-6 gibi uzun sürelerde uyuşma devam edebilir. Buna biz uzun süreli sinir hasarı diyoruz. Mutlaka bu durum doktorunuz tarafından bilinmeli ve önlem alınmalıdır. Bazı ek tedavilere ihtiyaç duyulabilir.

En güvenli saç ekimi yöntemi

Biz fue saç ekimi yöntemini kullanarak ameliyat yapılıyoruz. Türkiye de ve Dünya da en sık tercih edilen yöntem. Fut yöntemine göre daha hızlı yara iyileşmesi ve daha az yara izi sağlar. Fue yönteminin kullanarak yapılan saç ekimlerinde sinir hasarı oranı daha düşüktür.

Saç ekimi sonrası bakımın önemi

Saç ekimi sonrasında yapılan bakım işlemi saç ekimin kalitesini etkiler. Saç ekimi sonrası verilen losyon ve şampuan mutlaka kullanılmalıdır. Kullanılırken size öğretilen şekilde uygulanmalıdır. Saç ekimi sonrasında yapılan bakım sayesinde saç kökleri daha canlı olacaktır. Yara izleri daha hızlı iyileşecektir.

Saçların çıkma süresi

Bir saç ekimi sonrasındaki bir ay ekilen saçların dökülmesi ile geçer. Bu beklenen doğal bir neticedir. Bu süre sonrasında dökülen saçların yerine yenileri çıkmaya başlar. Bu süre ortalama olarak 4-5 ay kadardır. Bu süre sonrasında ister saçlarınızı uzatın, ister kestirin. Karar sizin….