Saç Ekimi Kalıcı Mıdır

Saç ekimi, özellikle son on yılda uzun bir yol kat etti. Saç ekimi sonuçları gözle görülür şekilde uzun ömürlü ve kalıcı olarak kabul edilir. Tıbbi bir işlemdir. Bu yüzden bir iyileşme süreci de var. Tipik adaylar; saç dökülmesi yaşayan ve kel olan hastalardır.

Ne kadar kalıcı

Saçsız olan bölgelere yapılan ekim sonrasında cildin iyileşmesi biraz zaman alacaktır. Saç nakli sonrasında 1 aylık sürede saçlar dökülür. Ama bu beklediğimiz doğal bir neticedir. Saçların tekrar çıkması için gerekli süre 6 – 8 ay kadardır. Bu süre sonrasında saçlar artık doğal saçlarınız gibi uzamaya devam eder. Siz ister uzatır isterse kestirirsiniz. Saç nakli yapılmış olan bir hasta için artık geri dönüş yok. İstese de eski halini aldırmak mümkün değil. Bu yüzden işlem öncesinde iyi düşünmek önemli.

Tekrar yaptırmak gerekir mi

Saç ekimi işlemi bazen birkaç seans ta yapılır. Kellik olan bölgenin büyüklüğüne göre 2 veya 3 seans bile gerekebilir. Ama ekim yapıldıktan sonra belli aralıklar ile bu işlemi tekrarlamak gerekmez. Bir kere bu işlemi yaptırmış olmanız yeterlidir.

Bazı extra durumlarda işlem başkası tarafından yapılması gerekebilir. Bu da kötü yapılmış olan bir işlemi düzeltmek içindir. Birincisinde başarılı olan bir saç ekimi işlemi tekrar gerektirmez. Ayrıca başka herhangi bir tıbbi müdahale de gerektirmez.

Kalıcı olmasını etkileyen faktörler

  • İşlemin tecrübeli ellerde gerçekleşmesi
  • İşlem sonrası bakım (Yıkama ve losyon kullanımında ki titizlik)
  • Saçlar dökülene kadar fiziksel müdahaleden ekim bölgesini korumak
  • Kullandığınız ilaçları işlem öncesi doktorunuza bildirmek
  • Sigara tüketiminin kesilmesi veya en azından azaltılması

Ekilen saçlar dökülür mü

Her saç yaşlanmaya bağlı olarak dökülebilir. Bu kişiden kişiye değişiklik gösterir. Saç ekiminde kullanılan donör yeri ense bölgesidir. Bu yaradılış ile alakalı olarak en sağlan saç köklerinin bulunduğu alandır. Bu yüzden doğal saçlara göre daha geç dökülmesi beklenir.

Saç Ekimi Kalıcı Mıdır

Var olan saçlarımın dökülmemesini nasıl sağlarım

Saçlar genetik olarak rengi ve sağlamlığı değişkenlik gösteriyor. Günümüzde sigara alkol ve stres saç dökülmesine neden olduğu öne sürülse bile, bazı kişilerde dökülme erken yaşlarda başlarken, bazı kişilerde ölümüne kadar saç dökülmesi görülmüyor. Bu aslında genetik bir durum olduğu tezi daha güçlenmiş oluyor.

Tavsiye olarak sigara kullanmayın. Stresi hayatınızdan çıkartmayan çalışın. Bilmediğiniz ve güvenmediğiniz hiçbir ürünü saçınıza sürmeyin.