Kellik Riski Taşıyan Hastalar

Tüm kaynaklarda kellik yani saçın dökülmesi genetik nedenlere bağlanır. Bu söylenen doğru ama eksik. Çünkü saçsız kalma farkı nedenlerden ötürü de kaynaklanabilir.

Saç ekimi için Türkiye ye gelen hastalarda bölgesel saç ekimi yapılır. Yani büyük çoğunluğu aslında kel değil ve kafasında az da olsa saç var. Bu da erkeklerin kel değil, kısmı saç kökü kaybı yaşadığını göstermekte. Saç farklı nedenlerden ötürü dökülebilir. Bunlar,

  • Genetik faktörler
  • Alopesi areata
  • Kemoterapi
  • Gebelik sonrası hormon değişiklikleri
  • Menopoz
  • Kanser ilaçları
  • Fiziksel etki

Genetik faktörler

Kelliğin en yaygın nedenidir. Dede, baba veya bunun gibi soyunuzda sizden önce gelenlerde kellik varsa sizde kel olma potansiyeline sahipsiniz demektir. Kesin olarak böyle değildir. Fakat çok fazla bu durumla karşılaşılır. Aile soy geçmişinde kel olmayıp da kel olan da birçok hasta olabilir.

Kellik Riski Taşıyan Hastalar

Alopesi areata

Saçsızlıkla sonuçlanan bir hastalıktır. Vücudun diğer bölgelerine de yayılabilir. Bağışıklık sistemi istemese de saç köklerine zarar verme potansiyeli vardır. Saç dökülmesine neden olan da budur.

Kemoterapi

Tedavi gören kişilerde görülen bir durumdur. Saç dökülmesi ile sonuçlanır. Saçsızlık derecesi hastalığa bağlı çok da olabilir az da. Kemoterapi süreci bittiğinde saçların yeniden çıktığı gözlenmiştir.

Menopoz

Menopoz olan bir kadında olan hormon değişiklikleri saç dökülmesine neden olabilir. Bu da östrojen oranında düşme yaşandığı için meydana gelir. Belirli bir süre sonra saç dökülmesi durması beklenir. Yani durum genelde geçicidir.

Kanser ilaçları

Bazı tedavilerde hormon dengesini değiştirecek ilaçlar kullanılır. Bu zorunlu ve kullanılması gerekiyor. Bu da yine hormon değişikliklerine neden olacağı için geçici olarak saç kaybına neden olabilir. Bu tedaviler bittiğinde saç dökülmesinin durması beklenir. Büyük oranda saçlar yeniden çıkmaya başlar.

Fiziksel etki

Bu durum tamamen trafik kazaları gibi fiziksel olarak kafa derisinin zarar görmesine bağlı olarak saç kaybı yaşanması durumudur. Saçlar dökülme yaşamasa bile deride sorun olduğu için saç kaybı yaşanır.