Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç dökülmesi denildiğinde herkesin aklına erkekler ve kellik gelir. Ama bir gerçek var ki, o da kadınlarında saçlarının dökülebileceğidir. Bazen oldukça şiddetli bazen hafif kadınlarda saç dökülmesi görülebilir.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Yaygın Mı

Az da olsa her kadında saç dökülmesi görülür. Bu bazen fark edilir bazen edilmez. Hafif saç dökülmesi yaygındır. Kadınlar gün içinde belirli bir miktar saç kaybederler. Tabi ki yerine yenileri gelir. Zaten gelmese bir süre sonra kel kalabilirler.

Erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da bazı hormonel ve genetik faktörlerden ötürü saç dökülmesi görülür.

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri

Telogen Effluvium

Duygusal veya psikolojik olarak stresli olayların ardından saç dökülmesine verilen addır. Pek çok kadında doğum sonrasında telegen effluvium görülebilir. Saç dökülmesinin şiddeti de artabilir. Bazı kadınlarda doğum sonrası bu süreç geçici olarak sürer. Bir süre sonra dökülme durur. Bazı kadınlarda saç dökülmesi daha uzun sürebilir. Veya kalıcı olabilir.

Anagen Effluvium

Saç kökleri ile alakalı bir sorundur. Saçın büyümesini engeller. Genelde kemoterapi sonucunda bu tür saç dökülmesi yaşanabilir. Tıbbi tedavi gerekebilir.

Androjenik Alopesi

Tamamen kellik durumudur. Genelde erkeklerde görülür ama kadınlarda da azda olsa oluşması durumu var. Nadiren tamamen kelliğe neden olur.

Saç Dökülmesine Yönelik Tedaviler

Kullanılan ilaçlara veya uygulanan tedavilere bağlı saç dökülmeleri geçici olabilir. Bu durumda tedavinin bitmesi beklenir. Ama bazı kadınlarda saç seyrekliği kalıcı olabilir. Bu durumda saç ekimi operasyonu bir tedavi şeklidir.

Kadınlarda saç ekimi nasıl yapılır

Kadınlarda da erkeklerde olduğu gibi saç nakli yapılır. Saçlı bölgeden fue yöntemi ile alınan saç kökleri yönlerine göre ayrıştırıldıktan sonra, seyrek olan bölgeye transfer edilir. Bu işleme kadınlarda saç ekimi denir.

Kadınlarda saç ekimi yapılırken saçın tamamen kazıtılması istenmez. Normal haliniz ile saç ekimi yapılabilir. Ekim yapıldıktan sonra bir süre evde dinlenmeniz gerekebilir. Aynı zamanda ekim yerleri hafif kanamalı olacağı için kötü görünebilir. Ortalama bir hafta evde geçirilirse, bu süre sonunda saç sıkılaştırma yapılmış olacaktır.

Kadınlarda strese ve hormon dengesizliğine bağlı saç dökülmeleri gözlenebilir. Korkmayın. Aynı erkeklerde olduğu gibi saç ekimi operasyonları ile saçlarınınız sıkılaştırılabilir.