Fue Saç Ekimi

Fue saç ekimi yöntemi diğer saç ekimi yöntemlerinden daha üstün bir teknik dir. Bu yüzden fue saç ekimi tekniği hakkında size detaylı bilgi vermeye çalışacağım.

Fue saç ekimi genel basit mantıkla başın saçlı bölgesinden saç tellerinin teker teker alınıp saçsız bölgeye teker teker ekilmesi işlemidir. Aslında bu kadar basittir ama ben size işlmemin öncesini sonrasını işlem esnasında yaşananlar hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Fue Saç Ekimi Öncesi 

Fue saç ekimi öncesi saçın alınacağı bölgenin inceltilmek suretiyle traşlanması gereklidir. Bu sizi korkutmasın saçınızda dengesizlik oluşturacak bir durum olmaz. Sokağa çıktığınızda sorun olmayacaktır. Bu traşlama işleminin nedeni açıktır. Ekilecek saçların kısa ve alma işleminin rahat geçmesi içindir. Uzun saçın ekimi ekildiğinde anormal durum oluşturur. Gözlerinizin önüne geldiğini sanıyorum. 🙂

Fue saç ekimi

Fue saç ekimi

Fue Saç Ekimi Nasıl Yapılıyor ? 

Fue saç ekimi işlemi, enseden alınmış olan saç kökleri bir düzene sokulur.Bu gruplamaya Foliküler üniteler adı verilir. Bu saçlar mikromotor ile alınır. Ve bu işte uzman kişiler tarafından bu işlemin gerçekleştirilmiş olması çok önemlidir. Mikrocerrahi konusunda uzman ve pratiğe sahip kişiler, saç ekimi işlemi sonucu etkileyecektir. Bu alınan kökler hastanın saçlarının estetiğine göre dizayn edilerek tek tek kafadaki saçsız bölgeye ekilir. Bu işlem çok büyük bir titizlikle gerçekleştirilmesi şarttır. Keza dengesiz ve rasgele yapılan bir ekim saç ekimi işleminden kaliteli bir sonuç vermez. Bu işlem hastanın kafasında ki saçsız bölgeye göre ekilecek saç teli sayısı belirlenir. Eğer kellik ilerlemiş ise saç ekimi işlemi  birkaç seansa bölünerek yapılır. Bunun Temel amaçı bir seferde hastayı yormamaktır. Ayrıca ekibin performansı da bu bağlamda daha verimli olur.

Saç ekimi işlemini konusunda uzman ekip yardımıyla yapılır. Fue saç ekiminde ekip fazla kalabalık olmaz. Buda fue saç ekiminin üstünleri arasında söyleyebiliriz. Saç ekimi ekibi bu işi çok sayıda yapmış olması lazım. Ve mutlaka ve mutlaka plastik cerrah ın da bu işlem esnasında ekibe destek vermesi gereklidir. Doktor işlem sırasında mutlaka orda bulunmalıdır. Ayrıca sadece doktor da saç ekimi işlemini gerçekleştirebilir. Saç ekimi işleminde kendini geliştirmiş estetik cerrahlar bu işi kolaylıkla yapar. Ayrıca estetik cerrah olmasına rağmen bu işte tecrübesi olması şarttır. Keze pratik bu işte çok önemli ve sonucu etkileyen bir faktördür.

Fue Saç Ekimi Kaç seansta Yapılır ? 

saç ekimi işleminde bir seansta 3- 5 bin tel arası ekim yapılması kaliteyi etkiler. Tabi ki de fazlası yapılması mümkündür. Fakat seanslara ayırmak sonucu etkileyeceği için seanslara bölmeyi uygun görüyoruz. Fue yöntemi ile ekim daha konforlu olur ve bazı diğer yöntemlere göre üstünlükleri de vardır. (Bir Seansta yapılan saç ekimi miktarı hakkında detaylı bilgi için “Bir Seansta ne kadar saç ekilir” adlı makalemize bakınız)

Fue Saç Ekiminin Diğer Yöntemlere Göre Üstünlükleri 

Fue yönteminde saç kökleri teker teker alındığından alınan bölgede hafif çukurluklardan başka herhangi bir iz oluşmaz. Bu hafif çukurluklar da birkaç gün içinde kendiliğinden kaybolur. Fut yönteminde bant ile toplu saç kökü çıkartıldığı için alınan bölgede belirgin bir iz oluşturur. Ameliyat sonrası kalan izlerden hoşlanmayan bir plastik cerrah olarak fue saç ekimi benim için çok önemli tekniktir. Fue yönteminde sadece ense bölgesine bağlı kalınmaz. Vücudun her bölgesinden saç kökü alınabilir. Hatta göğüs kısmında ki kıllar bile ekim için kullanılabilir. Seansların aralığı en fazla 2 haftadır. Aylarca beklemeye gerek yoktur. Toplamda 1 ay içinde bu işlem bitebilir.

Fue Saç Ekimi Fiyatları

Fue Saç Ekimi Fiyatları

Fue Saç Ekimi Fiyatları 

Malesef ekim fiyatları hakkında net bir bilgi vermek internet siteleri üzerinden yasaktır..Fue saç ekimi fiyatları saç teline göre hesaplanır. Tek bir telin fiyatı olur. Bu fiyat merkezler tarafından serbest piyasa şartlarına göre belirlenir. Fiyat aralıkları değişkendir. Fakat ne en pahalı yer çok iyi nede en ucuz yer çok kalitesiz anlamına gelir. Burda önemli olan ekip ve bu ekibi yöneten plastik cerrahtır. (Saç Ekimi Fiyatları hakkında daha detaylı bilgi için “Saç Ekimi fiyatı nasıl belirlenir” adlı makalemize bakınız.)

Fue motoru ne demek

Fue motor saç köklerinin (greftlerinin) toplanmasında kullanılan bir cihazdır. Fue motor kullanıldığı gibi kişinin saç yapısına uygun çok farklı cihazlarda kullanılması gerekebilir. Bu nedenle  saç ekimi yapılacak hastane de ameliyathanede tüm bu cihazların mevcut olması hastanın ekiminin kalitesini ciddi ölçüde artıracak bir faktördür.

Fue yönteminde kullanılan uçların önemi

Kullanılan uçlar saç ekiminin kalitesi ve kök alımında çok önemlidir her hastada aynı ölçüdeki uç kullanılamaz her saç yapısına özel uç kullanılması gerekir. Saçın kalınlığı ve saç derisinin yapısına göre yapılan özel ölçümlerden sonra belirlenir.

Fue Saç Ekimi Sonrası

Fue Saç Ekimi Sonrası

Fue Saç Ekimi Sonrası 

Hastaların saç ekiminden özelikle yapması gereken her hangi bir şey yok ancak 10 günlük periyotta ekim yapmış olduğumuz bölgeyi çarpmalara ve travmalara karşı koruması gerekir.

Saç ekiminden sonra hastamızın kullanması gereken basit ilaçlardan oluşan reçetesi kendisine verilir bunun dışında ek tedavi gerekmez.

Saç ekiminden sonra ertesi gün pansuman açılır ve bir sonraki gün saç yıkaması  yapılır. Saç yıkama işlemi 10 gün boyunca devam eder bu işlem sadece 10 gün için geçerlidir. Hasta isterse kendisi de yapabilir isterse yıkamasını bizlerde yapmaktayız.

Saç ekiminden sonra saçlar ilk 2 ay içerisinde bir yandan dökülür bir yandan da yeni saçlar çıkmaya devam eder hasta tamamen saçsız kalıp daha sonra saçlanmaz  bu ahenk sıralı bir şekilde dökülme ve çıkma periyodu iç içe gerçekleşir.

Fue Saç Ekimi Yöntemi İle Saç Sıklığının Ayarlanması

Saç sıklığında en önemli kriterimiz hastanın mevcut bulunan yan bölgelerdeki saçlarıdır. Kulak hizasında bulunan saçların sıklığı baz alınarak ekim planlaması yapılır ki doğal sıklık elde edilsin.

Fue Saç Ekimi Anestezi Kullanımı 

Anestezi kişinin tahlil sonuçlarına göre özel yapılması gerekir bu nedenle de kan tahlili sonuçları çok önemlidir. Ve bir uzman tarafından yapılaması geren ciddi bir müdahaledir.

Fue Saç Ekimi için Uygun Adaylar 

Fue saç ekimi tekniği kullanılırken hastada herhangi bir şart aranmaz. Hatta fut tekniğinde ki gibi sadece enseye de bağlı kalınmayacağı için, fue tekniği daha geniş bir kitleye hitap eder.

Fue tekniği için minumun yaş sınırım 18 olmakla beraber bu yaşa altında ki hastaların erişkinliklerini tamamlamadıkları için saç ekimi işlemi için uygun görmüyorum.